PNL
Dinamo - Gaz Metan 2-0
Nici Mulţescu
652 vizualizari
Cu Cristi Pustai pe bancă, Gazul Metan a pierdut de fiecare dată pe terenul lui Dinamo, fie în campionat, fie în Cupă. Nici Gigi Mulţescu n-a fost mai norocos, medieşenii pierzând, ieri, pe "Arena Naţională", cu două goluri încasate în finalul reprizelor. Gigi Mulţescu - suspendat - a urmărit meciul de la tribuna oficială.
Gazul Metan nu a reuşit nici de data aceasta să ia măcar un punct pe terenul lui Dinamo. Gigi Mulţescu, tehnicianul numit în funcţie în iarnă, după ce Pustai s-a mutat cu arme şi bagaje în curtea "pandurilor", n-a fost mai norocos decât predecesorul său. Un nou eşec pentru "lupii negri" în faţa "câinilor roşii", care pune astfel capăt unei serii bune a Gazului Metan, cu 10 puncte din 12 posibile în ultimele 4 jocuri de campionat.
Cele aproape 30 de grade i-au afectat serios pe jucătorii celor două formaţii, în prima repriză. Ocaziile cu adevărat periculoase, în primele 45 de minute, au putut fi numărate pe degetele de la o singură mână. Curtean a şutat în zid, încercând să-l surprindă pe Pleşca ('6), iar "capul" lui Dănciulescu a trecut mult alături ('23). Mai periculoşi au fost medieşenii, dar Vitinho a şutat pe lângă poartă, dintr-o poziţie ideală, un balon ajuns din întâmplare la picioarele sale ('25).
Dinamoviştii au semănat cu adevărat pericol la poarta Gazului Metan abia după aproape o jumătate de oră din meci. Dănciulescu a trimis în faţa porţii, Pleşca a respins stângaci, până la Alexe, acesta din urmă a trimis în Markovic, apoi mingea a ieşit afară. Bucureştenii au cerut penalti, considerând că Markovic a jucat mingea cu mâna, dar nici gând de aşa ceva ('27).
Fostul jucător al Gazului Metan, Alex Curtean, a irosit o nouă ocazie, trimiţând în braţele lui Pleşca, la o fază în care dinamoviştii au cerut din nou lovitură de la 11 metri, după un duel Frăsinescu - Dănciulescu ('31).
Cu un minut înainte de pauză Dinamo a deschis scorul, prin Marius Alexe, care i-a luat faţa lui Frăsinescu, la colţul scurt, şi a reluat peste Pleşca, un balon trimis în faţa porţii de Alex Curtean. Vina i-a aparţinut lui Vitinho, brazilianul pierzând balonul în propriul careu, iar la pauză Mulţescu l-a lăsat la cabine.
Repriza secundă a fost mult mai animată. Pleşca a avut o primă intervenţie bună la şutul lui Muşat ('50). Dan Roman a avut egalarea în vârful ghetei, dar a şutat pe lângă poartă, la colţul lung, după ce a fost lăsat singur cu Bălgrădean de Ciprian Petre ('57). "Câinii" şi-au arătat din nou colţii peste 10 minute, când Pleşca a scăpat balonul din braţe, la şutul lui Cosmin Matei, dar Buzean a îndepărtat pericolul. Matei ('69) şi Dănciulescu ('72) au trecut pe lângă golul doi, la fel ca şi Alex Curtean ('73) - şut în braţele lui Pleşca.
Bălgrădean a avut ceva emoţii la lobul lui Drăghici, mingea scurgându-se pe lângă bară ('79). Norocul le-a surâs în cele din urmă tot dinamoviştilor. Intrat de puţine minute, Andrei Cristea a îndeplinit o simplă formalitate, împingând în plasă o minge primită de la Cosmin Matei, care a trecut ca acceleratul pe lângă Markovic ('84). Ar fi putut fi chiar 3-0, puştiul-minune Dorin Rotariu punându-l serios la treabă pe Pleşca ('87).
Ultimele ocazii le-au aparţinut medieşenilor, fără a mai influenţa însă rezultatul înscris pe tabelă. Bălgrădean a respins cu piciorul, de la rădăcina barei, o minge şutată puternic de Dan Roman ('90), pentru ca, în prelungiri, goal-keeper-ul lui Dinamo să scoată miraculos la reluarea lui Roman, iar Bawab a trimis pe lângă, din doar 3 metri!
În urma acestui eşec, Gazul Metan rămâne cu 37 de puncte şi revine acasă după două deplasări consecutive, la Cluj-Napoca şi în Capitală.

Dinamo - Gaz Metan, minut cu minut
'4 - medieşenii nu reuşesc să îndepărteze pericolul, în urma unui corner de pe dreapta executat de Muşat, iar Dănciulescu e semnalizat în ofsaid;
G '5 Zarko Markovic (Gaz metan), pentru un fault la Marius Alexe, avertisment acordat mult prea uşor de centralul Adrian Comănescu;
'6 - Curtean încearcă să-l surprindă pe Pleşca, din lovitură liberă, de pe stânga, unghi închis, din marginea careului mare, dar trimite în zid, un nou corner pentru gazde;
'23 - Dănciulescu reia imprecis, cu capul, din centrul careului mare, la centrarea lui Alexe, de pe stânga;
'25 - Vitinho şutează imprecis, cu pământul, la colţul lung, de la 14 metri, lateral dreapta, un balon ajuns fericit la el, dintr-o respingere a defensivei dinamoviste;
G '26 Ciprian Petre (Gaz Metan), pentru simulare de fault;
'27 - Pleşca respinge defectuos mingea trimisă în faţa porţii, din unghi, de Dănciulescu, apoi Alexe reia cu capul în Markovic, care respinge în corner; dinamoviştii cer henţ şi penalti, dar balonul l-a lovit în umăr;
G '29 Dan Roman (Gaz Metan), pentru o lovitură cu cotul aplicată lui Alex Tudose;
'31 - Curtean trimite cu capul în braţele lui Pleşca, într-o fază în care dinamoviştii au cerut din nou penalti pentru o intervenţie a lui Frăsinescu la Dănciulescu;
G '39 Laurenţiu Rus (Dinamo), pentru un fault la Dan Roman;
'41 - Bălgrădean reţine din faţa lui Ciprian Petre, în interiorul careului;
G '42 Nicandro Breeveld (Gaz Metan), pentru un fault făcut la Cosmin Matei;
'44, 1-0 - Vitinho pierde în propriul careu, profită Curtean, care centrează cu stângul, la colţul scurt, unde Alexe îi ia faţa lui Frăsinescu şi înscrie din marginea careului mic, peste Pleşca;
S '46 Octavian Drăghici - Vitinho Medeiros (Gaz Metan);
'47 - Marius Alexe primeşte în ofsaid, între fundaşii centrali medieşeni, care se opresc pentru moment, şi şutează de la 14 metri, balonul trece pe lângă stâlpul din dreapta lui Pleşca;
G '48 Nicolae Muşat (Dinamo), pentru un fault la Răzvan Avram;
'50 - Pleşca respinge cu vârful degetelor un balon centrat din unghi penru Muşat, în marginea careului mic;
'51 - Muşat are o intrare foarte urâtă la Răzvan Avram, în faţa băncii de rezerve a lui Dinamo, şi ar fi trebuit să primească al doilea "galben", dar a fost iertat de "centralul" Comănescu;
'52 - Curtean şutează imprecis, de la 25 de metri;
'57 - Ciprian Petre îi pasează cu exteriorul, printre fundaşi, lui Dan Roman, care e singur cu Bălgrădean şi şutează la colţul lung, de la 12-13 metri, mingea trece de puţin pe lângă bară;
'62 - Drăghici trimite peste transversală, din alergare, de la 27-28 de metri;
S '66 Thaer Bawab - Răzvan Avram (Gaz Metan);
'67 - Pleşca e surprins de şutul lui Cosmin Matei, din marginea careului mare, scapă balonul din braţe, dar Buzean îndepărtează pericolul;
'69 - Curtean pătrunde pe dreapta şi trimite în faţa porţii, pentru Cosmin Matei, care reia alături, de la 8 metri;
'72 - Muşat trimite în faţa porţii, dar Dănciulescu e prea în faţă şi ratează şutul, din mijlocul careului mare;
'73 - Pleşca reţine mingea reluată de Curtean, din marginea careului mic;
S '74 Andrei Cristea - Ionel Dănciulescu (Dinamo);
'75 - Drăghici şutează imprecis, de la distanţă;
'76 - Bălgrădean reţine mingea şutată de Ciprian Petre, de la 20 de metri, lateral stânga;
'77 - lobul lui Drăghici, de la 18 metri, trece de puţin pe lângă bară, la colţul lung;
'79 - Trtovac reia imprecis, pe spate, din marginea suprafeţei de pedeapsă;
G '81 Cristi Todea (Gaz Metan), pentru proteste;
'82 - Curtean şutează peste poartă, de la 25 de metri;
S '83 Alex Munteanu - Cristi Todea (Gaz Metan);
'84, 2-0 - Andrei Cristea înscrie din 6 metri, la o centrare la firul ierbii a lui Cosmin Matei, după ce l-a depăşit pe viteză pe Markovic, de pe partea dreaptă;
G '84 Andrei Cristea (Dinamo), pentru că şi-a scos tricoul la gol;
G '85 Jasmin Trtovac (Gaz Metan);
S '86 Dorin Rotariu - Marius Alexe (Dinamo);
'87 - Pleşca intervine salvator la şutul lui Rotariu, din interiorul careului mare;
'90 - Bălgrădean respinge cu piciorul, de la rădăcina barei, mingea şutată violent de Roman, din marginea careului mic;
S '90+2 Sorin Strătilă - Cosmin Matei (Dinamo);
'90+3 - Bălgrădean respinge miraculos de sub transversală, în corner, mingea reluată cu capul de Roman, din 4 metri; medieşeanul este incomodat de un dinamovist şi medieşenii cer penalti;
'90+4 - Bawab reia alături din doar 3 metri, în urma loviturii de la colţul terenului.

Antrenori secunzi:
Florentin Petre, Ilie Alexe, Florin Tene.
Rezerve neutilizate:
23. Kriistijan Naumovski, 2. Constantin Nica, 6. Cristian Scutaru, 15. Mircea Axente.
Absenţi:
Dragoş Grigore, Cătălin Munteanu - accidentaţi.

Dan Matei, Dorel Chiriac, Aurel Nalaţi.
1. Alexandru Greab, 4. Mădălin Ciucă, 5. Alexandru Munteanu, 80. Azdren Llullaku, 22. Aymen Tahar.
Absenţi:
Eric de Oliveira (suspendat), Costin Gheorghe, Aleksandar Radovic (nerefăcuţi).

2-0, min. 84 - Andrei Cristea.
Arbitru: Adrian Comănescu (Rm. Vîlcea) 6,5.
Asistenţi: Sebastian Gheorghe (Suceava) 7, Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) 7.
Rezervă: Mugurel Drăgănescu (Breaza).
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti), Adrian Ionescu (Bucureşti).
Cartonaşe galbene: L. Rus '39, Muşat '48, A. Cristea '84 / Markovic '5, C. Petre '26, D. Roman '29, Breeveld '42, Todea '81, Trtovac '85.
Cartonaşe roşii: - / -.
Raportul şuturilor: 18-11 (pe poartă 6-4).
Cornere: 5-1. Ofsaiduri: 1-5.
Raportul faulturilor: 12-15.
Omul meciului: Marius Alexe (Dinamo).

Muşat ar fi trebuit eliminat
Dinamovistul Nicolae Muşat a fost iertat de arbitrul Adrian Comănescu de eliminare, după 6 minute scurse din repriza secundă. Muşat, care mai avea un "galben", pentru un fault la Răzvan Avram, primit cu doar 3 minute mai devreme, a intrat dur la acelaşi jucător al Gazului Metan, în marginea terenului. Avram s-a rostogolit de câteva ori, ajungând la picioarele jucătorilor de pe banca de rezerve a lui Dinamo. Cu toate acestea, Comănescu nu a considerat că această infracţiune trebuie sancţionată, cu toate că, în timpul meciului de ieri, de pe "Arena Naţională", a dat "galbene" şi pentru contacte mai puţin dure decât cel în cauză.

"Au fost două reprize total diferite, în prima parte Dinamo a avut o posesie mai bună, în a doua repriză, noi. Spre deosebire de noi însă, Dinamo a reuşit să marcheze şi cred că, dacă nu primeam gol până la pauză, altul ar fi fost rezultatul. Dar, ăsta e fotbalul, se joacă pe goluri, nu pe posesie. Nu am colaborat cu domnul Mulţescu în timpul meciului. Am discutat înainte. Deciziile le-am luat eu. Noi speram într-o victorie aici. Nu ştiu dacă Dinamo poate ţine piept Stelei, e vorba de o altă partidă, motivaţia e alta".
Dan Matei

"Nici pot să-mi dau seama de când nu am mai marcat pentru Dinamo. Acest gol înseamnă în primul rând 3 puncte pentru echipă şi o motivaţie în plus pentru mine. Vreau să dedic acest gol tuturor celor care îşi serbează azi ziua. Dacă nu câştigam eram pe tobogan. Se cunoaşte că în tur ne-au lipsit destul de multe".
Andrei Cristea

"Suntem foarte bucuroşi că am câştigat, aveam nevoie de cele 3 puncte pentru a rămâne în luptă. Am dominat meciul şi meritam să câştigăm la un scor mai mare. Prin înfrângerea Astrei ne-am apropiat de podium. Căldura a fost poate cea mai mare problemă, dar a fost un meci frumos, iar atmosfera foarte plăcută. Ne dorim ca, de la meci la meci, suporterii să vină în număr cât mai mare".