PNL
U-LU-I-TOR! Tineretul bate campioana mondială și continentală și e cu un pas în semifinalele Campionatului European
b.o.n.
2869 vizualizari

După victoria din meciul cu Croația, scor 4-1, reprezentativa de tineret a României a marcat tot de patru ori și cu Anglia. România s-a impus cu 4-2 în fața campioanei europene și mondiale și, cu 6 puncte, e aproape de calificarea în semifinalele Campionatului European U21.
După o primă repriză albă, cele două echipe au continuat să fie la egalitate până în minutul 76. România a deschis scorul prin George Pușcaș dintr-un penalti obținut de Florinel Coman. Gray a egalat trei minute mai târziu, dar Ianis Hagi i-a readus pe ”tricolori” în avantaj când mai erau 5 minute din meci. Britanicii au egalat pentru a doua oară, prin Abraham ('87), dar ”dubla” lui Florinel Coman a adus victoria României ('89, '90+3).
România: 1. Radu (cpt.) - 6. Cr. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Fl. Ştefan - 21. T. Băluţă, 17. Cicâldău - 8. Man (14. Vl. Dragomir ’74), 10. I. Hagi (16. Nedelcu ’87), 19. A. Ivan (7. Fl. Coman ’63) - 9. Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi.