PNL
Campionatul Naţional masculin de baschet, play–out / CSU Atlassib – BC Miercurea Ciuc 83–63 şi 88–72
Sibienii conduc cu 2–0
1418 vizualizari
Baschetbaliştii lui Miodrag Perisic au câştigat primele două meciuri ale întâlnirii cu BC Miercurea Ciuc, din play–out. Următoarele două partide se vor disputa în localitatea harghiteană. "Studenţii" noştri mai au nevoie de o victorie pentru a tranşa în favoarea lor confruntarea cu echipa ciucană.
CSU Atlassib conduce cu 2-0 în întâlnirea cu BC Miercurea Ciuc, din play-out. Jucătorii lui Miodrag Perisic s-au impus atât marţi, scor 83-63, cât şi aseară (88-72) în faţa ciucanilor, ambele partide disputându-se în Palatul Sporturilor "Transilvania". Cum, în această fază a competiţiei, se aplică sistemul "cel mai bun din 5 meciuri", baschetbaliştii sibieni mai au nevoie de o victorie pentru a tranşa definitiv în favoarea loc disputa cu gruparea harghiteană. Următoarele două confruntări vor avea loc la Miercurea Ciuc, sâmbătă şi duminică, pe 13 şi 14 aprilie.

CSU ATLASSIB - BC MIERCUREA CIUC 83-63
Meciul lui Gruev
"Studenţii" noştri şi-au făcut meciul uşor încă din primul sfert, unul câştigat la o diferenţă de 13 puncte (26-13). Oaspeţii au inaugurat tabela, prin Avalic, după care sibienii au punctat de 3 ori la rând (6-2), prin Gruev (4 puncte) şi Lee. După ce ciucanii au egalat la 6, "galben-albaştrii" au prins un "run" de 10-0, bulgarul Gruev înscriind alte 5 puncte ('5). De altfel, conducătorul de joc al lui CSU Atlassib avea să fie omul primului sfert, cu 12 puncte marcate, în vreme ce Chris Lee avea 8.
Sibienii au continuat să se desprindă, la reluare, ajungând să aibă, la un moment dat, un avantaj de peste 20 de puncte (34-13, min. 14). Cea mai mare diferenţă a fost de 23 de puncte (41-18, min. 16). Echipa lui Perisic a câştigat şi sfertul 2 (21-15), la jumătatea întâlnirii aceasta având aproape 20 de puncte în faţa adversarului (47-28).
În sfertul 3, oaspeţii s-au apropiat, la un moment dat, la 12 puncte (57-45, min. 27). Această perioadă avea să fie cea mai echilibrată de până acum. Sibienii au refăcut diferenţa de 19 puncte, astfel că, înaintea ultimelor 10 minute, diferenţa  de pe tabelă era identică cu cea de la pauza mare (69-50).
Sfertul 4 a fost la fel de echilibrat ca precedentul, dar s-a înscris mult mai puţin. CSU Atlassib l-a câştigat şi pe acesta, la doar o diferenţă de o jumătate de coş însă (14-13). Rezultat final, 83-63 pentru sibieni.
Pentru CSU Atlassib au înscris Aleksandar Gruev 32 (3x3), Christopher Lee 26, Cristi Crăciun 16 (1), Baris Aktaş 5, Devon Austin 3 (1) şi Ivan Jenkins unul.

CSU ATLASSIB - BC MIERCUREA CIUC 88-72
Filipovic şi Hadjic au înscris, în debutul meciului de ieri, pentru un 4-0 al oaspeţilor. Sibienii au replicat cu aruncări de la distanţă, Austin (două) şi Crăciun înscriind 3 coşuri consecutive. "Galben-albaştrii" au prins un "parţial" de 13-0 şi s-au desprins încă din debutul jocului, câştigând primul sfert cu 24-16.
Jucătorii lui Perisic au câştigat şi următoarele două sferturi, cu 22-17, respectiv 23-14, astfel că, înaintea ultimelor 10 minute, se aflau la adăpostul unui avantaj liniştitor, de 22 de puncte (69-47). Cu meciul ca şi "rezolvat", sibienii au jucat ultimele 10 minute la relanti. Sfertul 4 a fost al oaspeţilor (25-19), dar sibienii au câştigat meciul la o diferenţă de 16 puncte (88-72).
Punctele echipei sibiene au fost marcate de Austin 25, Gruev 22, Crăciun 14, Mildon Ambres 14, Lee 8 şi Jenkins 5.