PNL
Medieşenii, la al doilea succes în Antalya
Cosmin PRIŞCĂ
1604 vizualizari
După victoria de luni, scor 1-0, cu echipa rusă de ligă secundă Shinnik Yaroslavl, gaziştii s-au impus, ieri, în faţa celor de la Petrotrest St. Petersburg (2-0).
Gazul Metan a câştigat şi al doilea amical susţinut în Antalya. După ce, la începutul acestei săptămâni, s-au impus la limită, scor 1-0, în faţa echipei FC Shinnik Yaroslavl, din eşalonul secund rusesc, ieri au câştigat cu 2-0 confruntarea cu Petrotrest St. Pepersburg, o altă formaţie din Rusia, situată în prezent la mijlocul clasamentului (locul 11), în Divizia 1. Petrotresc este un club înfiinţat în urmă cu 12 ani şi care, din 2012, şi-a schimbat numele, renunţând la denumirea de Dynamo.
Golurile Gazului Metan au fost marcate după pauză, de Riki '51, un atacant ceh aflat în probe, şi Răzvan Avram '78, din penalti.
Medieşenii au început partida în formula Răzvan Pleşca - Radu Zaharia, Cosmin Frăsinescu, Zarko Markovic, Ionuţ Buzean - Vali Negru, Nicandro Breeveld - Sebastian Cojocnean, Eric de Oliveira, Azdren Llullaku - Octavian Drăghici. După pauză au mai evoluat portarul Alexandru Greab şi jucătorii de câmp Jasmin Trtovac, Mădălin Ciucă, Ciprian Petre, Cristi Todea, Aymen Tahar, Răzvan Avram, Thaer Bawab, Florin Dan şi cehii Riki şi Zeman.
Următorul meci pentru gazişti este programat peste două zile, adversar fiind formaţia maghiară FC Ujpest.