PNL
Liga a III-a / Pandurii II - Măgura Cisnădie 2-2: Rezultat mincinos!
1770 vizualizari
Echipa lui Neluţu Luca a marcat repede două goluri la Tg. Jiu, dar a fost egalată din două penaltiuri dictate aiurea de "centralul" clujean Lunca. Chiar şi aşa, în ultimul minut, Măgura ar fi putut marca golul prin care ar fi luat toate cele 3 puncte.

Măgura a fost aproape de a doua victorie în campionat, la Tg. Jiu, weekendul trecut, dar s-a opus arbitrul Lunca. Cu "pandurii" mici, cisnădienii au început extrem de bine meciul, marcând de două ori pe contraatac. Daniel Tătar a deschis scorul în minutul 9, la capătul unei faze în care a scăpat spre poarta gorjenilor de la mijlocul terenului, talonat de un adversar. Tot el, la jumătatea primei reprize, a făcut 2-0, mingea şutată de acesta fiind uşor deviată. Din acest moment şi-a intrat în rol arbitrul de centru. Lunga a dictat uşor penalti la o fază în care Natea a respins în afara terenului, după care a fost ciocnit de un adversar. Dănăricu a redus din diferenţă de la punctul cu var ('38). Apoi, la jumătatea reprizei secunde, Lunca a pus din nou mingea pe punctul cu var de la 11 metri la o fază în care a apreciat fault al lui Florea la Pleşca, unul dintre jucătorii veniţi special pentru acest meci la Pandurii II de la echipa mare. Şandru a transformat penaltiul, egalând la doi. În prelungiri, Măgura putea da lovitura. Stănică a fost însă individualist, în loc să scoată mingea pentru Nasta sau Cocoş, şi portarul gorjean a parat şutul din unghi al jucătorului venit în vară de la campioana judeţului Vîlcea.
"Am început foarte bine meciul. Am stat bine grupaţi în apărare şi am pornit ori de câte ori am avut posibilitatea pe contraatac. Nici vorbă de 11 metri la cele două faze. S-a crucit până şi observatorul meciului la primul penalti. Stănică a avut şansa de a face 3-2, în prelungiri, dar a ratat. Dacă cineva mă întreba, înaintea meciului, dacă mă mulţumesc şi cu un egal, i-aş fi răspuns că da, dar la cum au decurs lucrurile, pot spune că am pierdut două puncte. Ne aşteaptă un meci greu, acasă, cu FC Hunedoara. Sperăm să câştigăm", a declarat antrenorul Măgurii, Neluţu Luca. Acesta a folosit, la Tg. Jiu, următoarea formulă de echipă: Florea - Vladu, Natea, Băra, Medeşan, Popa, Beza, R. Adrian (Cocoş), I. Petrescu (Nasta), Gombar (Barbu), Tătar (Stănică).

Liga a III-a, Seria a IV-a, etapa a VI-a
MUNICIPAL LUGOJ - METALURGISTUL CUGIR 4-1 (Precupanu '5, '50, Vlădia '64, Porcescu '85 / Goşa '34), ACSO FILIAŞI - MILLENIUM GIARMATA 0-2 (Abdoulaye Diarra '33, '51), PANDURII II TG. JIU - MĂGURA CISNĂDIE 2-2 (Dănăricu '38, Şandru '69 / Tătar '9, '21), NAŢIONAL SEBIŞ - CS UNIVERSITATEA II CRAIOVA 1-0 (Velici '5) - vineri, 2 octombrie; FC HUNEDOARA - NUOVA MAMA MIA BECICHERECU MIC 0-2 (Bârză '26, Szilagy '67), PERFORMANŢA IGHIU - CETATE DEVA 2-0 (Bărcuşeţ '28, R. Davis '83), MINERUL MOTRU - CS INEU 2-0 (Tobă '70, Ghighilicea '73 - penalti) - sâmbătă, 3 octombrie. ASU POLI TIMIŞOARA a stat.
Clasament
 1. Naţional Sebiş     6     4     1     1     6-3     13 (+4)
 2. ASU Poli Timişoara     5     4     0     1     11-3     12 (+3)
 3. FC Hunedoara     6     4     0     2     11-6     12 (+3)
 4. CSM Lugoj         6     4     0     2     10-5     12 (+3)
 5. Becicherecu Mic     5     4     0     1     11-7     12 (+3)
 6. Performanţa Ighiu     6     3     2     1     10-4     11 (+2)
 7. Metalurgistul Cugir     6     3     1     2     13-10     10 (+1)
 8. Pandurii II Tg. Jiu     6     2     3     1     8-6     9 (0)
 9. Minerul Motru     6     2     2     2     4-7     8 (-1)
10. Millenium Giarmata    6     1     2     3     5-8     5 (-4)
11. Măgura Cisnădie     5     1     2     2     3-6     5 (-1)
12. ACSO Filiaşi         6     1     0     5     6-12     3 (-6)
13. CNS Cetate Deva     5     1     0     4     5-11     3 (-6)
14. CSU II Craiova     5     1     0     4     3-9     3 (-3)
15. CS Ineu         5     0     1     4     1-10     1 (-5).
Etapa a Vll-a, 9-10 octombrie