PNL
(FOTO) Fetele de la FC Hermannstadt i-au administrat echipei a doua a Politehnicii din Timișoara prima înfrângere din actualul sezon
811 vizualizari
© Vali MACREA
Formația pregătită de Octavian Budică s-a impus cu 2-1, la Cisnădie, după ce a fost condusă la pauză. Cele două goluri ale lui Hermannstadt au fost marcate în urma unor lovituri de la colțul terenului. Patru jucătoare nu au putut evolua în meciul de duminică din cauza unor accidentări sau suspendări.

După un început de an cu o înfrângere la principala contracandidată la promovare, în fața propriilor suporteri, 6-1 cu Olimpia Gherla, și o remiză pe terenul ultimei clasate, Roma Florin Pădurean, la Timișoara (2-2), echipa sibiană a obținut primul succes din retur. Duminică, echipa de tete a clubului FC Hermannstadt s-a impus cu 2-1, la Cisnădie, cu singura echipă neînvinsă până acum din Seria 2 a eșalonului secund, Politehnica 2 Timișoara.

Sibiencele au fost conduse la pauză, bănățencele speculând o eroare în defensiva lui Hermannstadt, dar au reușit să întoarcă rezultatul în partea a doua, în urma unor lovituri de la colțul terenului. Natalia Crețoiu a restabilit egalitatea la o oră de la debutul întâlnirii, pentru ca Iris Arsenie să înscrie golul prin care Hermannstadt a luat toate cele trei puncte.

”Noi nu am început anul cel mai fericit, am pierdut acasă cu Gherla și am făcut numai egal la ultima clasată. De data aceasta am reușit să le ccapacitez mult mai bine pe fete și, după ce la pauză era 0-1, am întors rezultatul, luând toate cele 3 puncte”, a declarat antrenorul Octavian Budică.

Patru absențe de marcă

Antrenorul Octavian Budică a fost nevoit să alcătuiască o formulă de echipă în care nu s-au regăsit patru jucătoare obișnuite ale primului ”unsprezece”. Este vorba despre portărița Nicoleta Adam, suspendată un joc după ce a primit cartonașul roșu în etapa trecută, la Timișoara, precum și de căpitanul Maria Constantinescu, Diana Oana și Daria Muntean, toate trei accidentate.

Budică a început partida cu Poli 2 cu ”unsprezecele” Georgiana Nistor - Roxana Bocăniciu, Ioana Popa, Andreea Marinescu, Iris Arsenie - Maria Băilă, Raluca Dinescu, Roxana Mărgărit - Denisa Chirilă, Roxana Frățilă, Natalia Crețoiu. Pe parcurs au mai intrat Cătălina Popa și Andreea Gânfălean.

În urma acestui succes, FC Hermannstadt este pe locul patru, cu 20 de puncte, după Olimpia Gherla (27 puncte), Politehnica 2 Timișoara (27) și CSM Unirea Alba Iulia (22). Sibiencele au al doilea atac din Seria 2 a Ligii 2 feminine, cu 45 de goluri, doar formația din Gherla stând mai bine la acest capitol (45).

În etapa viitoare, FC Hermannstadt joacă la Oradea, cu Athletic United Bihor.