PNL
CNMB: CSU Atlassib, 98-80 cu Energia
1376 vizualizari

~Baschetbaliştii sibieni au câştigat, în această seară, la o diferenţă de aproape 20 de puncte în faţa uneia dintre echipele româneşti care joacă în cupele europene. După 40 de minute CSU Atlassib s-a impus cu scorul de 98-80 în faţa celor de la Energia Tg. Jiu. Cu o singură excepţie, chiar în debutul întâlnirii, "studenţii" noştri au condus în permanenţă pe tabelă. Sibienii au câştigat primele două sferturi cu 27-22, respectiv 28-16, atfel că încă de la pauză aveau un avantaj liniştitor (55-38). Actul al treilea a fost, de asemenea, al lui CSU (24-18), iar în debutul ultimului sfert, sibienii au avut cel mai mare avantaj, de 25 de puncte.
Pentru CSU Atlassib au marcat Gilbert (22 puncte), Hardy (16), Popa Calotă (16), Lalovic (15), Will Paul (11), Mijajlovic (10), Harrison (6) şi Cioacătă (două).
În etapa viitoare CSU Atlassib joacă la Galaţi, cu nou-promovata Phoenix.